Niegardów 26, 32-104 Koniusza, MP, PL

Jakie powinno być pH wody do oprysku środkami ochrony roślin i jak je wyregulować?

pH wody używanej do przygotowywania roztworów środków ochrony roślin odgrywa kluczową rolę w ich skuteczności. Zarówno zbyt kwaśne, jak i zbyt zasadowe pH może obniżyć efektywność zabiegu, a w niektórych przypadkach nawet prowadzić do uszkodzeń roślin.

Wpływ pH wody na środki ochrony roślin

  1. Stabilność substancji aktywnej
    • Wartość pH wpływa na rozkład chemiczny substancji aktywnych w wodzie. Przy podwyższonym odczynie wody (lekko zasadowa, pH 7.5-8.5) mogą zachodzić negatywne reakcje z punktu widzenia trwałości związków. Przy wysokim, zasadowym odczynie pH (powyżej 8.5), wiele związków ulega hydrolizie alkalicznej, co prowadzi do ich rozkładu i zmniejszenia skuteczności. Przykładowo, herbicydy takie jak glifosat tracą swoje właściwości w wodzie o odczynie lekko zasadowym.
    • Przy niskim pH (poniżej 5.5), niektóre środki ochrony roślin mogą być mniej stabilne, co również prowadzi do obniżenia skuteczności.
  2. Efektywność działania
    • Substancje aktywne lepiej wnikają w rośliny i skuteczniej działają przy odpowiednim pH. Zbyt wysokie lub niskie pH może utrudniać przenikanie środka do komórek roślinnych.
  3. Kompatybilność z innymi substancjami
    • Nieodpowiednie pH może powodować wytrącanie się niektórych substancji, co zmniejsza skuteczność oprysku i może zatykać dysze opryskiwacza.

Jakie pH jest optymalne do oprysków?

Jeżeli odczyn wody jest bardzo istotnym parametrem w kontekście efektywności stosowanego środka ochrony roślin, to producent powinien podać informację na etykiecie w jakim zakresie pH wody należy go rozpuszczać. W przypadku specyficznych środków ochrony roślin warto zapoznać się z zaleceniami producenta, które mogą precyzować optymalne pH dla danego preparatu.

Najczęściej zaleca się pH wody w zakresie 5,5–6,5, przy czym wartość około 6 uznaje się za najkorzystniejszą dla większości środków. W tym zakresie większość substancji aktywnych zachowuje stabilność i najwyższą skuteczność.

  • pH około 6:
    • Zapewnia stabilność większości substancji aktywnych.
    • Minimalizuje ryzyko wytrącania się osadów.
    • Poprawia wchłanianie substancji przez liście roślin.

Jak dostosować pH wody do oprysków?

  1. Pomiar pH
    • Zleć badanie parametrów fizykochemicznych wody lub użyj pH-metru albo pasków wskaźnikowych, aby określić pH wody przed przygotowaniem roztworu.
  2. Obniżenie pH
    Jeśli pH jest zbyt wysokie (zasadowe), można je obniżyć:
    • Kwasek cytrynowy – łatwo dostępny, skutecznie obniża pH.
    • Kwas azotowy – stosowany w rolnictwie, obniża pH i dostarcza dodatkowo azot.
    • Regulatory pH – specjalistyczne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych.
  3. Podwyższenie pH
    Jeśli pH jest zbyt niskie (kwaśne), można je podwyższyć, chociaż rzadko jest to konieczne:
    • Dodanie niewielkiej ilości wodorowęglanu sodu (soda oczyszczona).
    • Dodanie niewielkiej ilości wodorotlenku potasu
  4. Uwagi
    Po dostosowaniu pH zmierz wartość ponownie, aby upewnić się, że znajduje się ono w zakładanym zakresie. Pamiętaj aby uprzednio wykonać próby na niewielkiej ilości roztworu. Najlepiej wykonać na 1 litrze, a następnie przeliczyć jaką ilość środka zakwaszającego/ alkalizującego należy dodać na określoną objętość wody.

Jeżeli badanie również zawartość wodorowęglanów można precyzyjnie obliczyć jaką dawkę danego środka zakwaszającego/ alkalizującego należy dać. Do obliczeń można wykorzystać kalkulatory dostępne w internecie.

Przed zastosowaniem środka zakwaszającego/ alkalizującego upewnij się, że nie wejdzie on w reakcje z środkiem ochrony roślin.

Podsumowanie

Aby zapewnić skuteczność oprysków środkami ochrony roślin, należy zadbać o odpowiednie pH wody. Optymalne pH w zakresie 5,5–6,5, a najlepiej około 6, pozwala na maksymalną stabilność i efektywność substancji aktywnych. Dostosowanie pH wody można łatwo osiągnąć za pomocą kwasu cytrynowego, regulatorów pH lub innych środków dostępnych w handlu. Regularne pomiary i korekty pH to prosta, ale istotna praktyka, która znacząco poprawia efektywność ochrony roślin.

Jak Agro Smart Lab może pomóc?

Powiązane usługi.

Poniżej znajdziesz usługi Agro Smart Lab nawiązujące do tematu "Jakie powinno być pH wody do oprysku środkami ochrony roślin i jak je wyregulować?". Być może one rozwiązą one Twój problem.

Badanie wody dla rolnictwa, ogrodnictwa i sadownictwa

Badanie wody to szczegółowa i kompleksowa analiza właściwości fizykochemicznych, która pozwala określić jej parametry i przydatność do stosowania w rolnictwie,...

Spis treści